Duga topla ljeta u Južnoj Koreji dovode do velikog rasta riječnih algi. Visoke temperature i mnogo sunca pogoduju brzom širenju ovih mikroorganizama, što brine ekologe.
Reporterka Al Jazeere Florence Looi posjetila je najdužu južnokorejsku rijeku i objašnjava zašto dolazi do tzv. cvjetanja algi.
Rijeka Nakdong je i važan izvor pitke vode. Teče kroz jugoistok Korejskog poluotoka. U posljednje vrijeme površina vode je prekrivena gustim algama. Mnoštvo zelenih mrlja koje plutaju vodom su zapravo biljni mikroorganizmi.
Zelenkasti pokrov vidljiv je i iz zraka. Nije neobično da u vodi ima algi, ali zabrinjava njihova prekomjernost.
"Pecam ovdje već 30 godina. Prošle godine je bilo mnogo ovog zelenog na vodi, a evo i ove godine. Sada pecam samo iz zabave", kazao je lokalni stanovnik.
Upozorenje Ministarstva
Ministarstvo za ekologiju je zabrinuto i izdalo je upozorenje.
"Uspjela sam zahvatiti malo ovih zelenkastih algi, za koje je resorno Ministarstvo reklo da je primjetno u raznim dijelovima rijeke Nakdong. Potencijalno bi ovo moglo biti štetno za ljude. Kao što vidite, ima tamno zelenu boju i lokalno stanovništvo ga zove 'latte od zelenog čaja'", izvijestila je Looi.
Nadležni kažu da je voda sigurna, jer kompanije za preradu pitke vode imaju efikasan sistem za filtriranje.
Kang Seok-jae iz regionalnog Ureda za ekologiju Daegua je kazala: "Među različitim vrstama zelenih algi postoji jedna koja se zove Microcystis i ona sadrži toksične tvari. Ali, takve tvari nismo našli u ovoj vodi."
Naučnici kažu da se radi o mješavini nekoliko faktora, uključujući visoke temperature i pad nivoa vode.
Restauracija rijeke
Na rijeci Nakdong izgrađeno je osam brana, kao dio projekta restauracije rijeke. Ekolozi kažu da zbog ovog projekta voda na nekim dijelovima više gotovo i ne teče.
"Trebalo bi potpuno otvoriti brane dok se zelene alge nisu počele javljati učestalije. Ili to, ili srušiti rezervoare, jer mogu napraviti ogromne ekološke i ekonomske probleme, kao i poplave", stav je Jeong Soo-keuna iz Korejskog ekološkog pokreta.
Rušenje rezervoara bi mogao biti drastičan potez za Vladu. Za sada su nadležni odlučili povremeno otvarati brane kako bi rijeka ponovo tekla i tako zaustavila širenje algi.
Ali, ako se ovaj problem nastavi ponavljati svake godine, trebat će im bolje dugoročno rješenje.
Izvor: Al Jazeera
Duga topla ljeta u Južnoj Koreji dovode do velikog rasta riječnih algi, što brine ekologe.